Bawimy się wesoło. Zadania na czwartek 27.01.2022r.

1. Idę, biegnę – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Rodzic wraz z dzieckiem chodzi po obwodzie koła, rytmicznie śpiewa wierszyk (na melodię piosenki Panie Janie) i pokazuje ruchy, które dziecko ma naśladować I-dę, i-dę, i-dę, i-dę (marsz)
hop, hop, hop, hop, hop, hop (podskoki)
lecę, biegnę, pędzę, lecę, biegnę, pędzę (bieg truchtem)
teraz stop, teraz stop! (dzieci się zatrzymują)

2. Utrwalenie poznanych cyfr.

Filmy edukacyjne o cyferkach.

https://www.youtube.com/watch?v=uEQm44ToT-E

https://www.youtube.com/watch?v=d8PGGKyLt0M

Ćwiczenia graficzne:

- Jeżeli masz taką możliwość możesz ulepić  z plasteliny poznane cyferki.

- Poćwicz pisanie poznanych cyfr.

3. Ćwiczenia gimnastyczne:

Papierowe lub plastikowe kubeczki (dla każdego dziecka), tamburyn, bębenek.(kubeczki można zastąpić papierowymi kulkami)

- Zabierz kubeczek – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie, pomiędzy kubeczkami rozłożonym na podłodze. Podczas przerwy w grze podnoszą kubeczek i wyciągają rękę z nim w górę. Kiedy pojawi się akompaniament, odkładają kubeczek na podłogę i swobodnie się poruszają.

- Wędrujący kubeczek – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Dzieci przekładają kubeczki z ręki do ręki: z przodu, z tyłu, pod kolanem, nad głową – w pozycji stojącej i w ruchu.

- Rzuć i podnieś – ćwiczenie tułowia.
Dzieci stają w małym rozkroku, kubeczki kładą na głowach; wykonują skłon głową w celu upuszczenia kubeczka na podłogę; następnie wykonują skłon tułowia z jednoczesnym podniesieniem kubeczka i umieszczeniem go ponownie na głowie (podczas skłonu nogi dzieci są proste).

- Turlamy kubeczek – ćwiczenia mięśni grzbietu.
Dzieci w siadzie prostym, kubeczki trzymają oburącz na wyprostowanych nogach. Turlają kubeczki po nogach jak najdalej w kierunku stóp i z powrotem, mając nogi proste w kolanach.

- Obuwie z kubeczków – skrętoskłony.
Dzieci w siadzie rozkrocznym, kubeczki trzymają w prawej ręce. Wykonują skłon do lewej nogi, próbują położyć kubeczki na palcach lewej stopy. Prostują się, następnie wykonują skrętoskłon do prawej nogi i próbują założyć kubeczki lewą ręką na prawą stopę. Podczas wykonywania ćwiczenia kolana mają proste.

- Zajrzyj do kubeczka – ćwiczenie mięśni brzucha.
Dzieci w leżeniu przodem, trzymają kubeczki w wyciągniętych rękach przed sobą. Na hasło Zaglądamy do kubeczka unoszą ręce i głowę do góry, utrzymując je krótko w tej pozycji, następnie je opuszczają.

- W prawo i w lewo – zabawa ruchowa z elementem czworakowania.
Kubeczki stoją na podłodze. Dzieci maszerują na czworakach dookoła kubeczków w prawą stronę, a następnie, po usłyszeniu uderzenia w bębenek, w lewą stronę.

- Niezwykłe spotkanie – ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha.
Dzieci w leżeniu tyłem, kubeczki trzymają w rękach wyciągniętych za głowy; jednocześnie wznoszą ręce i nogi i próbują dotknąć rękami z kubeczkiem do stóp, a następnie powracają do pozycji wyjściowej.

- Jak najwyżej – ćwiczenie wyprostne.
Dzieci maszerują na palcach po obwodzie koła, ręce z kubeczkami wyciągają jak najwyżej nad głowami, następnie maszerują na całych stopach.

- Podaj rytm – ćwiczenia rytmiczne.
Dzieci siedzą skrzyżnie. Rodzic wystukuje na bębenku prosty rytm, który dzieci starają się zapamiętać. Na umówiony sygnał powtarzają podany rytm, stukając denkiem kubeczka o podłogę.

- Rymowanka – zakończenie ćwiczeń.
Dzieci maszerują po obwodzie koła i rytmicznie powtarzają rymowankę: Gimnastyka – ważna sprawa. Dla nas, dzieci, to zabawa.